Cele mai recente știri

11 medalii pentru România la Concursul Țărilor Central Europene

Cu un total de 182 de puncte, România a terminat pe locul 3 în clasamentul pe națiuni la Concursul Țărilor Central Europene la înot pentru juniori mici, după Ungaria și Polonia. Găzduită de Complexul Turistic de Natație Târgoviște în weekend-ul 8-10 decembrie, competiția a adus o zestre de 11 medalii pentru delegația României, dintre care 4 de aur și 11 de bronz. Performerii României au fost Laurențiu Haiducu (CSM Pitești) și Ingrid Husar (Crișul Oradea), ambii cu câte două medalii de aur cucerite. Dacă Haiducu a triumfat în probele de 200 m fluture și 400 m mixt, Husar a fost cea mai bună la 100 m bras și 200 m bras.

Laurențiu Haiducu, performerul delegației României

Piteșteanul Laurențiu Haiducu (foto, alături de antrenorul Bogdan Chiriac) și-a adus contribuția la alte trei medalii, toate de bronz, obținute în proba de ștafetă. La 4X100 m liber a înotat alături de Leon Stan (Olimpia București), Rareș Drugă (Știința Municipal Bacău) și Victor Iacob (CSȘ Hunedoara), același cvartet câștigând bronzul și la 4X200 m liber. În ștafeta de 4X100 m mixt, și ea medaliată, în locul lui Victor Iacob a apărut Arnold Marton (CSȘ Hunedoara). Pe ultima treaptă a podiumului a urcat și ștafeta de 4X100 liber feminin, în formula Alexia Băscărău (Gloria Arad), Claudia Țolea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua București), Clara Spînu (CSȘ Ploiești) și Maysa Rațiu (CSȘ Cluj Napoca). Dar și ștafeta de 4X200 m liber, cu Țolea, Spînu, Rațiu și Andreea Chiță (CSM Pitești). Medalii de bronz s-au obținut și la individual, prin Ștefan Iacob (200 m spate) și Claudia Țolea (400 m mixt). Concursul de la Târgoviște a fost onorat cu prezența de patru medaliați olimpici ai natației românești, Camelia Potec, Diana Mocanu, Anca Pătrășcoiu și Răzvan Florea.